wtorek, 30 marca 2010

Trochę historii wpisów o "megaprzekręcie" w gazie i ropie

Niestety świat jest tak skonstruowany, że dajemy się czasem manipulować, a może chcemy być manipulowani. Nawet w małżeństwie "prawie" zawsze jedno lub drugie z małżonków "ulega"... ale to może na inny wątek ;)

W ostatnich tygodniach "wielką" sławę odniosła emisja filmu "Władcy marionetek", dokumentu ukazującego działanie "zawodu" polityk i całego aparatu politycznego ;)
Adam Łaszyn (kreator wizerunku, ekspert PR polityków m.in. PO) na początku tego "dokumentu" mówi:
„Bismarck powiedział, że ludzie nie powinni wiedzieć jak się robi kiełbasę i politykę. Im kiełbasa smaczniejsza, tym BARDZIEJ nie powinni wiedzieć jak się ją robi."
Oczywiście cały materiał filmowy jest dostępny na YouTube.com
Nie chcę w tym wpisie pisać i rozwijać wątku politycznego, ale jedyna infromacja która się nasuwa, albo jest celem przekazu tego filmu to: "jesteśmy marionetkami"... jesteśmy manipulowani, wybieramy to co nam podsuną, przekażą, o czym nas poinformują, nie myślimy tylko analizujemy tak jak chcą "oni", tzn. kto? :) właśnie kto??? powiedzmy, że wierzymy w to co stworzą sztaby ludzi w działach PR :)

Chciałbym jednak odejść od "władcy marionetek" a poruszyć temat manipulacji opinią publiczną, informacjami etc. a dotyczącymi tematyki Bloga tj. gaz. Chciałbym poruszyć temat a raczej zrobię tylko "wklejki" tekstów i linków.
Temat to "Megaprzekręt" i tekst poniższy jest cytatem z blog'a autora o nick'u modry
Spodziewam się, że tekst jest znany czytelnikom, bądź "coś" słyszeli. Zachęcam do kliknięcia na odnośniki po cytowanym tekście, gdzie można zapoznać się z komentarzami na innych blogach... a oto tekst "megaprzekrętu":
Na naszych oczach, przy biernej postawie polityków, mediów, służb specjalnych, dzieje się ostatni akt utraty suwerenności naszego kraju.
Afera hazardowa „warta” być może 0,5 mld PLN skutecznie przesłania megaaferę, w której Polska straciła jakieś 1500 mld PLN.
Megaafera nie zostaje zauważona, być może dlatego, że ma rozmiar niewiarygodny, choć tak łatwo sprawdzalny.
W czasie, kiedy kolejne rządy szukają dywersyfikujących rozwiązań dostawy paliw, po cichu rozdawane są polskie zasoby ropy i gazu obcym firmom. Oficjalna wersja Głównego Geologa Kraju jest taka: „Przekazujemy zasoby w celu ich rozpoznania, nie posiadamy środków na ten cel i nowoczesnych technologii”.
To kłamstwa.
Od dziesiątków lat, w tym także w ostatnim 20 – to leciu, manipulowano informacją geologiczną. Np. coroczne Bilanse Zasobów Kopalin (PIG) informują, że mamy jedynie 150 mld m3 gazu (na 10 lat eksploatacji) i 19,5 mln ton ropy (na 1,3 roku eksploatacji).
Jak za dotknięciem różdżki czarodziejskiej, z chwilą przekazania zasobów w celu rozpoznania, od razu wiadomo, że pod Kutnem zasób gazu przekazany w 2007 roku FX Energy to ok. 500 mld m3, a gaz przekazany firmie Chevron w 2009r. (obie firmy z USA) to ok. 1000 mld m3 (1 bln). Zasoby te po prostu, były dawno, poprzez kilka tysięcy wierceń w latach 60 i 70 - tych XX wieku i inne (satelitarne) w latach następnych, rozpoznane, a informacje utajniono polskiemu społeczeństwu i przekazywano agenturze KGB.
Nie ujawnienie tych zasobów było i jest tym na rękę, którzy mają biznes na sprowadzaniu gazu z Rosji. 
Przekazano obecnie w obce ręce zasoby gazu w ilości ok. 1,5 bln m3 (na ok. 150 lat zapotrzebowania obecnego Polski) za ok. 1% wartości (opłaty koncesyjne za wydobycie – 5,63 PLN/1000m3ze stratą ok. 2000 mld PLN (cena gazu z Rosji to ponad 400 USD/1000 m3).
Zasoby te zostały dawno rozpoznane i firmy amerykańskie, o których mowa powyżej (w FX Energy jest były wiceprezes PGNiG), mają 100% pewności co do wielkości zasobów, czym się same chwalą na swoich stronach internetowych.
Manipulacja informacją przez Głównego Geologa Kraju, który wydał koncesje, polega na tym, koncesje wydaje (wydał obcym firmom ponad 30), jak twierdzi jedynie na rozpoznanie zasobów.
Dają się na to nabierać wszyscy, nie znając prawa geologicznego i górniczego, które obecnie w Art. 12 stanowi że: kto rozpoznał złoże…może żądać pierwszeństwa do jego eksploatacji przed innymi. Oznacza to, że  rozpoznanie jest jednoznaczne z prawem do eksploatacji.
To samo w Art. 15 jest kontynuowane w projekcie nowego prawa g i g – druk sejmowy 1696.
Projekt nowego prawa g i g zmierza do totalnego przejęcia wszelkich zasobów energetycznych (oraz pozostałych) przez organ koncesyjny podległy Głównemu Geologowi Kraju w jednym celu – przekazania tych zasobów w ręce prywatnych firm przetargowo lub bez przetargu. Z pominięciem interesu państwa, samorządów i obywateli, czyli obecnych właściciel. Których pozbawia się możliwości korzystania z własnych zasobów.
Dodatkowo jeszcze w nowym prawie wymyślono możliwość bezwzględnego wywłaszczenia z nieruchomości wszystkich właścicieli obecnych przez tego, który uzyskał koncesję na rozpoznanie i/lub eksploatację.
Np. FX Energy ma już tereny o pow. 8,5 tys. km2 terenów w Polsce, które może przejąć na min. 50 lat, wywłaszczając wszystkich, jeśli zobaczy w tym jakiś interes. Nowe prawo g i g ma ułatwić także znakomicie przekazanie węgla brunatnego w obce ręce. Węgiel brunatny ma „iść” z prywatyzacją energetyki, co oznacza, że za oczekiwane 12 mld PLN (obecnie szacunki dochodzą do 25 mld PLN) z prywatyzacji sektora energetycznego utracimy zasoby o wartości setek mld PLN. Samorządy i organizacje społeczne eliminuje się skutecznie z procesu koncesyjnego, poprzez kolejne prawne ograniczenia ustawowe, celowe manipulacje prawem.
To wszystko staje się niewiarygodne poprzez swoją prostotę. Wydaje nam się, że nikt nie może zabrać nam naszych domów, działek, pól i lasów.
A jednak – wystarczy przeczytać choćby skrót projektu nowego prawa geologicznego i górniczego, żeby zrozumieć grozę sytuacji. 
Udało się, przy biernej postawie praktycznie wszystkich sił politycznych, zatrzymać listem otwartym do Prezydenta i Premiera, Marszałków Sejmu i Senatu (dostali wszyscy posłowie) spowolnić legislację tego prawa (ustawa miała wejść w życie 1 lipca 2009r.).
Sejm uchwalił powołanie Nadzwyczajnej Podkomisji Sejmowej ds. druku 1696 – projekt nowego prawa geologicznego i górniczego, po bezskutecznej wielomiesięcznej dyskusji w podkomisji, samorządy i organizacje społeczne przestały w niej uczestniczyć decyzją Przewodniczącego i posłów PO. Z uzyskiwanych informacji posiadamy wiedzę, że z wielu wniesionych poprawek niewiele poprawek wniosła Podkomisja do projektu rządowego (projekt Głównego Geologa Kraju), projekt wkrótce ma trafić do drugiego czytania.
Podsumowując – zajmujemy się wszyscy duperelami, a tu kradną, zupełnie bezkarnie, wszystko co dla nas najcenniejsze. Zwłaszcza przyszłość. Mogliśmy być Norwegią czy Kuwejtem, a jesteśmy nędzarzem wycyckanym przez zgraję mafijnych „elit politycznych”.
Może czas z tym skończyć, póki jeszcze coś zostało?
Może warto społeczeństwu ujawnić wszystkie bzdury o budowie dla nas bezpieczeństwa energetycznego, w ramach którego pozbywamy się własnych paliw jako źródła dochodów, by kupować od innych za ciężkie pieniądze.
Te bzdury o bezpieczeństwie energetycznym w ramach czego pozbywamy się za grosze dochodowych spółek energetycznych wraz z zasobami.
O potrzebie budowy elektrowni atomowych wtedy, kiedy zapotrzebowanie na energię stale spada, a wydano już pozwolenia na 12,5 tys. MW przyłączenia energii wiatrowej, (zostały do rozpatrzenia wnioski na 54 tys. MW), t.j. na 1/3 zainstalowanej obecnie mocy wszystkich elektrowni. Wtedy, kiedy dostępne zasoby geotermiczne (skał i wód) mogą zapewnić moc energii elektrycznej na ok. 50 tys. MW.
O konieczności realizacji projektu CCS – wychwytywania, sprężania i zatłaczania spalin ze spalania węgla brunatnego przez PGE (przygotowane do sprzedaży na giełdzie) w najcenniejsze geotermalne pokłady utworów solanek jurajskich w centralnej Polsce.
Może ktoś to powie poprzez media ogłupiałemu społeczeństwu i uratuje ten kraj?
Urzeczywistnijmy słowa Jana Pawła II:
„To jest nasza Ojczyzna, to jest nasze być i mieć, nikt nie może odebrać nam naszego być i mieć”
Wklejam poniżej dwie mapki pochodzące ze strony internetowej firmy FX Energy:
Wrzucam również link do informacji o polskim wydobyciu gazu ziemnego - Państwowy Instytut Geologiczny
a oto "zrzut" z ekranu:

Warto przeczytać również informacje o zasobach "odkrytych" w Kutnie - "Kutno śpi na gazie" 
...a idąc dalej...
* zapraszam do tekstu źródłowego, a raczej komentarzy jakie się tam pojawiły - modry - tekst z komentarzami "megaprzekręt"
* zapraszam do wpisu i komentarza/y jaki udzielił pan Andrzej Szcześniak u siebie na blogu w sprawie "megaprzekrętu" - Szczesniak.pl - Mega przekręt? Naprawdę?
* zapraszam do komentarzy jakie się pojawiły na blogu pana Adama Dudy - Prologos

i to chyba tyle na ten temat... fakt, że przestudiowanie tych materiałów zajmuje troszkę czasu.

Czy początkowy tekst o "władcach marionetek" i "megaprzekręcie" są podobne? wydaje mi się, że tak, przekazują infrormacje o manipulowaniu i oszustwach... kogo??? NAS...

ale czuję się dobrze... dlaczego??? bo jak historia pokazuje, osoby które 50 lat temu były bohaterami teraz są sądzone, zmienił się ustrój, otoczenie... i dalej się będzie zmieniał... być może za 50 lat obecnych "władców marionetek" będziemy sądzić lub ścigać z łopatami, maczugami...i będą uciekać... a ich nazwiska zostaną zapisane w kartach historii jako "największych ..." a "ich" dzieci będą się "chować" za inne nazwiska.

Dziękuję
edit: 30 marca 9:40-----------------------
a oto wpis na GoldenLine: Megaprzekręt-zasoby Polski i komentarz do tamtejszego wpisu, który trzeba zacytować:
Dla mnie to sygnał, żeby łapać za widły.
Dalej chłopy! Na sztorc kosy!
Aż się Qrwa nie chce wierzyć, że nie stać Polski na łopatę i kilof żeby wydobywać złoto, na którym siedzimy. Na całym świecie szukają choć nowej kropli ropy wyciskanej z piasku a to u nas w Bóbrce przecież Łukasiewicz zmajstrował pierwsze lampy naftowe bo ropa sama wyłaziła z ziemi...
Ja się zaraz wezmę za energetykę kraju!
Dosyć qrestwa i złodziejstwa!
Wara wam chamy! Swojego nie damy!

0 komentarze:

Prześlij komentarz