sobota, 19 grudnia 2009

Ulotna energia z biogazu

Portal WNP.pl opublikował kolejny artykuł nt. biogazowni i problematyki wokół przygotowań i budowy tych obiektów.
Ulotna energia z biogazu

Jestem zwolennikiem tego rodzaju OŹE, gdyż idea biogazowni jest wielce słuszna i mam nadzieję, że zrealizują się w połowie "prognozy" w ilości tych instalacji w naszym kraju - będzie to wielki sukces dla Polski.
Mnie zainteresowały koszty podawane przez "źródła" w tym artykule tj.
a) Zbigniew Kamieński, dyrektor Departamentu Energetyki w Ministerstwie Gospodarki - 12-14 mln PLN/MW
b) prezes Kopexu Marian Kostempski - ok. 20 mln zł, w zależności od wielkości biogazowni i stosowanego paliwa - mowa o 1MW???
c) Projekt Programu Innowacyjna Energetyka - Rolnictwo Energetyczne - której autorem jest... Ministerstwa Gospodarki – Departament Energetyki - ten sam co pkt. a) i podaje liczby - 2,0-2,5 mln EUR/MW co daje 8,4-10,5 mln PLN/MW przy 1EUR=4,2PLN...

cytat z Programu: "Nakłady inwestycyjne niezbędne do budowy jednej biogazowni (wraz z instalacją oczyszczającą biogaz), która może zasilić instalację o mocy 1 MWel, wytwarzającej rocznie około 3,5 – 3,8 mln m3 biogazu rolniczego stanowiącego równowartość około 2,5 mln m3 biogazu o parametrach jakościowych gazu ziemnego wysokometanowego, szacowane są na 2,0-2,5 mln EUR".


zróbmy kalkulacje:
1) 12 mln PLN : 2,0 mln EUR = 6 PLN/EUR
12mln PLN : 2,5 mln EUR = 4,8 PLN/EUR
2) 14 mln PLN : 2,0 mln EUR = 7 PLN/EUR
14mln PLN : 2,5 mln EUR = 5,6 PLN/EUR

Kopex podał liczby "bez zobowiązań" i to zostawię na inny wywiad lub komentarz.
Zadziwiające jest jednak to, że MG podaje w programie wartości o ponad 25% mniejsze niż w wywiadach... a przecież MG tworzyło program Innowacyjna Energetyka - Rolnictwo Energetyczne... lub zleciło wykonanie "ekspertom" co powinno mieć miejsce w tym przypadku.

Sytuacja przypomina ostatnie doniesienia z naszej polskiej polityki i afery "hazardowej" - brak ekspertów chcących się wypowiadać.

Tworzone ekspertyzy, programy, symulacje powinny być podpisywana nazwiskami, grupami nazwisk osób biorących udział w przygotowaniu dokumentów. Bez względu na to czy dokument był zlecony na "zewnątrz" - towarzystwu, stowarzyszeniu, kancelarii prawnej, izbie gospodarczej etc. powinien on zawierać informacje o autorach czy osobach oceniających - "ekspertów". Wydaje się to uczciwe wobec wszystkich obywatelów jak i zainteresowanych tematem osób.

O Programie Innowacyjna Energetyka - Rolnictwo Energetyczne pisałem w temacie:
Projekt Programu "Innowacyjna Energetyka - Rolnictwo Energetyczne" - komentarze

Istnieje wiele grup lobbingowych w Polsce, które się bardzo chętnie wypowiadają o braku pomocy dla OŹE, o wielkim potencjale poszczególnych źródeł etc. dziwo bierze, że jak pojawia się dokument (projekt Programu Innowacyjna Energetyka - Rolnictwo Energetyczne), który podaje wartości, liczby (kwota na wybudowanie i technologie biogazowni)przy której nie podejmie się tego zlecenie ani jedna firma stawiająca instalacje "pod klucz" - ani jedno z tych lobbingowych instytucji, stowarzyszeń, towarzystw, izb gospodarczych nie potrafi zabrać głosu... a przecież to one reprezentują interesy swoich członków - m.in. firm biogazowych.

Na stronie internetowej Ministerstwa Gospodarki w dziale Projekty aktów prawnych >>> Energetyka
znajduje się informacja:
Projekt Programu Innowacyjna Energetyka - Rolnictwo Energetyczne
Etap: wersja przesłana w dniu 14 lipca 2009 r. do konsultacji i uzgodnień międzyresortowych
Osoba odpowiedzialna: Sebastian Stępnicki, Departament Energetyki
E-mail: sebastian.stepnicki@mg.gov.pl
Adres: Ministerstwo Gospodarki, Departament Energetyki, Plac Trzech Krzyży 3/5, 00-507 Warszawa


i ZERO "0" reakcji na temat tego dokumentu... do dnia dzisiejszego - ostatnia aktualizacja: 2009-12-17
a być może to przemysł biogazowy stoi za tym, aby ogłupiać społeczeństwo i obiecywać i obiecywać, że tyle (tj. tysiące) biogazowni będzie, że tak dobrze będzie... a potem - "przykro nam, ale MG przeszacowało możliwości naszego kraju", " wybudowaliśmy kilka/kilkanaście biogazowni (tj. zrobiliśmy dobre interesy sprzedając technologie), ale koszty są wysokie... w tym przypadku niech płaci społeczeństwo więcej i więcej... więcej dotacji bo to takie innowacyjne".

Po części reprezentuję przemysł OŹE i tym samym "biogaz" i jest to dobry pomysł na energię - w związku z tym apeluję o uczciwość firm biogazowych oraz/lub instytucji - nie oszukujcie społeczeństwa!!! (tłumaczenie do słowa "oszukiwać" można odnaleźć w słowniku słowackim - idealnie odpowiada sytuacji. Niestety prawdziwe...

0 komentarze:

Prześlij komentarz